Odbieraki dla polskich operatorów kolejowych

Rodzina odbieraków prądowych DSA opiera się na modułowej koncepcji zabudowy, umożliwiającej dostosowanie bazowych typów do rozmaitych warunków eksploatacyjnych (różne zakresy prędkości, różne warianty napięcia sieci trakcyjnej- 1,5, 3, 15 i 25 kV). Dla polskiego rynku oferujemy 2 typy odbieraków prądowych z rodziny DSA, tj. jednoramienne odbieraki DSA200-PKP oraz DSA150-PKP, dostosowane do standardowych wymiarów mocowania na izolatorach wsporczych IWD-02 oraz wyposażone w ślizgi miedziane -znormalizowane profile stosowane na PKP.

Odbieraki są przystosowane do planowanej eksploatacji ślizgów grafitowych lub kompozytowych. Odbieraki charakteryzują się dobrymi właściwościami mechanicznymi i elektrycznymi. Ich konstrukcja  przeszła test eksploatacyjny na lokomotywie EP09 PKP CARGO S.A. ze szczególnym zwróceniem uwagi na zachowanie się odbieraków w warunkach zimowych. PKP Cargo wystawiło odbierakowi jak najbardziej pozytywną opinię, iż w pełni spełnia on wymagania techniczne PKP CARGO pod kątem niezawodności i łatwości obsługi. Istotną zaletą zastosowania nowej konstrukcji jest obniżenie ciężaru odbieraka o około 50 % w porównaniu do tradycyjnie stosowanych odbieraków.

Jednoramienny odbierak prądu typu Fb86.22-PKP został opracowany z myślą o pracy na lokomotywie manewrowej EM10. Odbierak jest przystosowany do częstego rozruchu lokomotywy, jazdy przy prędkościach manewrowych na torach stacyjnych przy zasilaniu z pojedynczego przewodu jezdnego, ogrzewania pociągów, prowadzenia pociągów na szlaku z prędkością do 80 km/h.

Odbierak powstał w oparciu o sprawdzone rozwiązania:

mechanizm odbieraka został przyjęty z odbieraka Fb86.22 zasilającego lokomotywy do przewozu urobku w kopalniach odkrywkowych Rheinbraun A.G.- lokomotywa E-Lok 2000 firmy Bombardier
zespół ślizgacza (z 4 nakładkami grafitowymi) z górnego odbieraka metra w Szanghaju
izolatory IWD-02 stosowane na PKP
ślizgi z nakładkami grafitowymi z domieszką metalu

Odbierak prądu wyposażono dodatkowo w strefy kontrolowanego uszkodzenia ustroju ramowego.

Osoby kontaktowe

Pan Ireneusz Staszak

071-712-10-37
i.staszak@stemmann.com.pl

Pan Michał Cichoński

071-712-10-34
m.cichonski@stemmann.com.pl

Pan Robert Toporczyk

071-712-10-39
r.toporczyk@stemmann.com.pl